středa 30. prosince 2015

Náš rok 2015 + Recept na silvestrovský dort

Náš (závodní) rok 2015

Březen:
V březnu jsme ještě nezávodily, zato jsme se podívaly na výlet s Nikolou Schovancovou, kde jsme si našly super kamarády a hlavně inspiraci.
Květen:
V květnu jsme s Kiki absolvovaly naše první závody a i když se nejednalo o agility, ale  canicross, doběhly jsme si pro nádherné celkové 5. místo v kategorii děti a nádherný pocit úspěchu. Na těchto závodech také proběhl rozhovor se mnou, kde jsem se rozvyprávěla o tom, proč jsme se závodu zúčastnily. Celkově jsme si dovezly krásný zážitek z našeho 1. závodu.
Foto: Lucie Kazmercik
Foto: Lucie Kazmercik
Foto: Lucie Kazmercik
Září
Září pro nás bylo velmi aktivní, zúčastnily jsme Psí Olmpiády ZKO Ptřevald, kde jsme si zaběhly pro 3 nádherná 1. místa v agility, strong dog a aportu párku. Za týden jsme se vydaly na Voříškiádu, kde jsme si zaběhly také krásně, a to pro 2. místo v agility a dvě ceny útěchy ve vystavování oboum fenkám.
Foto: ZKO Petřvald
Foto: Pomocná křídla Anka
Foto: Pomocná křídla Anka

Foto: Pomocná křídla Anka
Říjen:
V říjnu jsme se zúčastnily prvních agilit v třídě závodníků, bohužel se nám nedařilo a byly jsme diskvalifikovány. Našly jsme ale novou trenérku, zázemí a přátele, takže se i tyto nevydařené závody dají považovat za úspěšné.
Foto: Lukáš Adámek

Foto: Lukáš Adámek

Foto: Lukáš Adámek
Listopad:
V listopadu jsme zaměnily ZKO za KA, kde jsme našly tu nejlepší trenérku a zúčastnily jsme se našeho prvního celovíkendového soustředění a dalších agility závodů, kde jsme se opět neumístily, ale přesto si přivezly spokojenost a nové zážitky.
Foto: Anna Vavříková

Foto: Anna Vavříková

Foto: Anna Vavříková
Prosinec:
V prosinci jsme se na žádné závody nepodívaly, jen na Vánoční procházku s naším ZKO, kam jsme docházely. Prosinec byl klidový, no, neméně jsme si ho užily.
Foto: ZKO Petřvald

RECEPT: SILVESTRPVSKÝ DORT PRO PEJSKY
(i kočičky)

Potřebujeme:
1 velkou vaničku s paštikou pro psy či kočky
1 balení piškotů pro psy
160g masa dle uvážení (já zvolila krůtí odřezky)
1 masovou kapsičku (můžeme nahradit masem z konzervy)
Postup:
160g masa si nakrájíme na drobné kousky a uvaříme, poté necháme vychladnout. Do misky začneme skládat spodní patro z piškotů, na piškoty navrstvíme maso z kapsičky (či konzervy). Opět začneme vrstvit patro piškotů, na něj vyskládáme uvařené a zchladlé kousky masa, po nich rovnoměrně rozetřeme paštiku pro psy nebo kočky tak, abychom opět mohli vyskládat piškoty, rovnoměrně. Po vyskládání posledního patra z piškotů tak, aby nám vznikl dort o struktuře piškot,maso z kapsičky či konzervy, piškot, směs nakrájeného masa dle výběru a paštiky, piškot. Hotový dort vložíme do lednice na 2 hod., poté je připraven ke snědení vašimi čtyřnohými miláčky :-)Upozornění!!! --> Dort skladujte v lednici po dobu max. jednoho dne!!!!



pondělí 28. prosince 2015

Kiki & Me

Pejskaři snad znají ten pocit, když mají po boku nejlepšího parťáka, který s nimi jde do každé blbosti a nikde nezaostává. Nazvala bych jí svým osudovým psem, no, musím přiznat že si s ní opravdu rozumím nejvíce. Ona je někdy tak protivná, chová se jako bych k ní nepatřila nebo si mě vůbec nevšimne. No, naštěstí převládají ty momenty, kdy se na mně koukne a já vidím, že ona to zvládne, ona to zaběhne a vyžehlí to za mně, protože ona je šikovná, chytrá a pro mně jednoznačně TA nejlepší. Můj malý Jack Russell ♥.

__________________________________________________________________________________
Celé jméno: Kiki
Plemeno: Jack Russell Terrier (JRT)
Pohlaví: Fena
Narozena: 21.5.2014
Srst: Trikolor (Bílá-Černá-Hnědá)
Výška: 26cm
Hmostnost: 5,4kg
Majitel: Nela Vyvlečková
Zkoušky: A1
Tituly: --
O Kiki:
Ode dne, co jsme pro ní přijeli je aktivní, baví jí agility, dogdancing a dogfrisbee, z čehož se nejvíce věnujeme agility, které má nejspíš i nejraději. Na parkury se těší, ale má problém se slalomem, který přesto miluje. Typický míčkař, pro míček vleze kamkoliv. Kikinka je můj 1. pejsek, ale naši domácnost sdílel i vizslík Máťa a nyní jezevčice Betty, která je mojí mamči. V budoucnu se chystáme dělat agility závodně a opravdu se mu věnovat, ale po mém rozhodnutí nechat Kiki "dozrát" ještě pilně trénujeme a ve volných chvílích se vydáváme na kolo, běžky či větší tůry, které obě milujeme.
Pár dní po příjezdu domů

Půl roku

Rok

18 měsíců
________________________________________________________________________________
Celé jméno: Nela Vyvlečková
Pohlaví: Žena
Datum narození: 18.12.2002
Koníčky: Agility, kresba, fotografování, blog
Profil: Student
Psi: Betty (Jezevčík), Kiki (JRT)
O mně:
Momentálně mi nejvíce času zabere gymnázium, na kterém studuji a samozřejmě moje Kiki a Betty, kterým každý den věnuji několik hodin. Dříve jsem jezdila na koních, no přednost dostali pejsci, na které jsem někdy řádně protivná, ale většinou nezaslouženě, protože ony jsou dokonalé. Cvičím každý den, všechno si musím zapisovat a trpím chronickou závislostí na nakupování psích věcí. Jo, a taky ráda kreslím, fotím a píšu...♥




pátek 25. prosince 2015

Silvestr 2015 bez raket a petard

"Nedávno jsem narazila na facebookovou událost pod názvem ,,Silvestr 2015 bez raket a petard" a myslím, že jde o vynikající věc."
Události se letos zúčastní 20 000 lidí, a to nejen pejskařů, ale i rodiče s malými dětmi či senioři, kterým tradiční silvestrovský hluk na náladě nepřidá, právě naopak. Jako pejskařka, ale i majitelka jiných zvířátek cítím povinnost se akce zúčastnit, ale také ji podpořit a těsně před silvestrem lidi upozornit na to, co způsobují vypouštěním raket a petard. Přidat se můžete zde.

Nevýhody vypouštění raket a petard:

  • Rakety a petardy jsou drahé a pokud chcete udělat pořádnou "show", lezou do peněz.
  • Vypouštění raket a petard je velmi nebezpečné, snad není nutné přidávat obrázky zohyzděných tváří, končetin a přidávat odkazy s počtem lidí, kteří zemřeli právě v důsledku vypouštění raket.
  • Vypouštěním raket a petard způsobujete stres zvířatům, a to jak domácím, tak těm divokým.
  • Stresujete také malé děti a seniory.
  • Zvířata slyší 50x více, než my..
  • Při vypouštění raket a petard riskujete své i cizí zdraví!!!

Odpůrci píší:

  • ,,kdo se bojí,ať zaleze do sklepa.......máme demokracii,tak když někdo chce mít doma psa,ať si ho vychová a ať si užije silvestr a všechno co k tomu patří.........je zajímavý,že některým psům to nevadí......rozmazlený čoklové mě vůbec nezajímaj........zablokujte mě klidně ;) ....aspoň se nebudu muset dívat na vaše všudypřítomný kňourání"
  • ,,zrušte tuhle stránku.uráží to naši kulturu na novej rok prostě patřej petardy,neříkám ty mega rány ty taky nemusím..zrušte,NEBO VÁM TATÍNEK VYHLÁSÍ VÁLKU!"
  • ,,Po tom co jsem narazil na tuhle stránku jsem moc rád, že jsem zjistil že lidé v mém okolí a mí přátelé jsou ještě pořád normální a půjdou to na silvestra odpálit se mnou! Šťastný a veselý :)"
  • ,,Petardy a ohňostroje jsou boží lidé v nějvětších městech světa se na ně těší jen tahle banda zamindrákovanej debilů kteří už neví na co dalšího by si stěžovali jsou proti táhněte na ty dva tejdny někam na chatu a nechte si normální lidi užít nový rok."
  • ,,Víte co by jste si měli pořídit? :) Ano, sáčky na HOVNA!"

Zastánci reagují:

  • ,,To že pes slyší 50x hlasitěji je rozmazlenost? Tak ty jsi teda magor :D"
  •  ,,I vychovaný pes se bojí, každý má právo se bát, to platí i pro zvířata.
    My alespoň nejsme necitlivé sviňe povyšující názor člověka nad názor zvířete.. ;)"
  • ,,jSEM PRO UPLNÉ ZRUŠENÍ PETART JE TO JENOM DŮVOD JAK NA TOM VYĎELÁVATA PŘITOM SPOUSTA TVOREČKÚ NESKONALE TRPÍ"
  • ,,My zůstaneme letos u prskavek."
  • ,,Petardy přímo na Štědrý večer, takže gratulace pro bouchaly. Naše večerní procházka má výsledek, že prckové brečí a zvířata jsou vyděšená. Díky, máme nabouraný celý program. Tichá noc jala lid v blahý klid jim nic neříká"

Nezbývá mi než napsat, že my letos (jako každý rok) zůstaneme u prskavek, které nemají téměř žádný zvukový efekt, pejsci se jich nebojí a pokud ano, prostě odejdou a hluk ani vizuální efekt prskavky je nepronásledují, vyřešeno. Silvestra si užijeme i bez zbytečného rámusu, nemusíme se bát o svá zdraví, o půlnoci trávíme čas s pejsky, uklidňujeme je a rozmazlujeme pamlsky, proč ne. Naše zvířata mají takový názor, když neděláme hluk u nás na zahradě, jsou v klidu, s námi a spokojená.



středa 23. prosince 2015

Celoroční tréninkový plán

Celoroční tréninkový plán - Podzim, zima, jaro a léto

..jak udržuji své psy v optimální kondici po celý rok..


_________________________________________________________________________________
Podzim :
Po skončení úmorných veder začnu intenzivněji trénovat na agility, většinou mám jednou týdně trénink s trenérkou a 2x-3x do týdne potrénujeme sekvence, obíhání okolo bočnic apod., vlastně takové základní věci, které mi byly na parkuru nejednou užitečné. Začnu více přidávat kondiční běhy, kde začínám zhruba na 100m a postupně zvyšuji vzdálenost, kterou se psem chci uběhnout. Vybírám trasy se členitým terénem (silnice, louka, les, vyšší tráva). Mezi mou klasickou podzimní přípravu pravidelně zařazuji skokovou gymnastiku a to nejen jednoduchou verzi, jako je třeba skočkaxdvoják (dvě skočky za sebou), ale pravidelně zařazuji i těžší řady, jako třeba skočkaxdvojákxskočka, nebo skočkaxskočkaxdálkaxskočkaxdvojákxskočka. Obě tyto řady pracují s roztahováním a zkracováním psa (1. řada- pes je zkrácený, na dvojáku se prodlouží, ale hned se musí zkrátit na poslední skočku, 2. řada- pes je zkrácený, hop, hop, roztáhne se, zkrátí, roztáhne a zkrátí).Na řadách ráda pracuji i s rychlostí, nejdříve překonáváme jistě a pomalu, až se dostáváme do rychlejšího tempa, kdy si pejsek musí dát opravdu pozor. Za shození laťky netrestám. Na podzim ráda pracuji se zónami, mám pocit, že Kiki (moje fenka) je spíše podzimní typ, je soustředěnější a rychleji se učí.

Skočka   Dvoják   Skočka
Skočka  Skočka   Dálka   Skočka   Dvoják   Skočka

__________________________________________________________________________________
Zima
V zimě začínám více procházkovat, více a déle. Ráda ( a často) pracuji na odložení a přivolání a musím říct, že už automaticky, když přijdeme na louku odkládám, postupně zvyšuji vzdálenosti a volám. Přeci jenom odložení a přivolání je alfa omega všeho, bez toho nemůžete dělat nic. Pokud není zmrzlo, na agilitách pracuji jako dříve, sekvence, otáčení kolem bočnic, slalomy a zóny. Prostě věci, ve kterých se snadno udělá chyba. Pokud je sníh, snažím se, abychom nikdo neztratil kondici. Agility tréninky začnou ustupovat tůrám a projížďkám na běžkách, až trénujeme jen jednou týdně, na písku. Většinou ale tolik sněhu nebývá (alespoň na to, aby se nedalo na chvíli vyběhnout na zóny), takže trénujeme normálně, 2x týdně, agility prokládáme tůrami a výlety na běžkách. Pracujeme na odložení a přivolání. 

Zimní zónovky, na závodech.
_________________________________________________________________________________



Jaro
Na jaře začínám stavět těžší sekvence a obecně se k agility snažím dostávat více a s větší intenzitou, až trénujeme 1x týdně pod trenérkou, 1x-2x týdne jdeme na cvičák u nás ve vesnici, kde máme k dispozici zónovky (áčko, kladina, houpačka), dva tunely a dvě skočky. Z tohoto se dá již něco postavit. Snažím se zaměřovat hlavně na zóny a vysílačky. Celkově se snažíme přidávat na rychlosti a využíváme poznatků, které jsme nasbíraly s trenérkou. Doma mám taky pár překážek, takže pokud není možnost dorazit na cvičák, vyběhneme alespoň na zahradu, prostě se snažíme tak, abychom minimálně 3x týdně potrénovaly sekvence či celé parkury, 1x týdně se chci věnovat samostatným překážkám, na kterých často chybujeme. Ve zbylých dnech vyrážíme na procházky, kde opakujeme i nějaké DD triky, které nás obě taky baví. Své psy ráda beru i na projížďky s kolem.  Pokud máme závody, tréninky vynechávám, před závody netrénuji s takovou intenzitou.


Závodní z jara, šlo o canicrossové závody s překonáváním překážek v rámci běhu, proto vodítko. Na jaře si ráda zaběhnu i ten canicross, je to takový test mojí kondice.
Jednoduché sekvence (1,2,3,4,5 a A,B,C,D,E,F), které si můžete postavit bez větší námahy. Sekvence se obě zaměřují hlavně na zónové překážky (kladina, houpačka) a vysílání do tunelu. Oba parkury jsme zkoušely, jsou pro pokročilejší týmy, závodníci je zvládnou v pohodě.
___________________________________________________________________________________

Léto
V létě počet tréninků agility drasticky ubývá, až jsme tak na jednom tréninku týdně. Hodně jezdíme na kole, chodíme na procházky a plavat. Nic zvláštního neděláme, jenom si užíváme tepla, vody, výletů do přírody. Léto nebereme moc vážně, je hodně závodů, takže když závodíme, agility se věnujeme minimálně nebo vůbec. Procházky mají přednost. Léto - procházky, procházky, procházky...jediná doba, kdy jim moc nedáme - tábor. Účast na táboru doporučuji, je to super relax, pro psa socializace, intenzivní zátěž...




pondělí 21. prosince 2015

Vánoce se psy

Recepty na cukroví pro pejsky, čeho se vyvarovat + pár tipů pro páníčky.

Sardinkové sušenky pro pejsky - Vánoční cukroví
Musím uznat, že takovou spokojenost s pamlsky (cukrovím) alá "homemade" jsem ještě nezažila. I já jsem spokojená. Když pominu tu omamnou vůni sardinek, která doslova pohltila kuchyň, recept je dokonalý. Nejen, že jsou tyto sušenky zdravé (a majitelé/kuchaři mají jistotu, že do pejska necpou tuny chemie), ale pejskům výborně chutnají, příprava je jednoduchá a výsledek opravdu uspokojivý.
  Budeme potřebovat:
  • 1 malou vaničku sardinek ve vlastním nálevu.
  • Půl hrnku polohrubé mouky.
  • Půl hrnku ovesných vloček.
  • 1 nadrobno nakrájený stroužek česneku.
  • Misku vody (Budeme přidávat dle potřeby.
  Postup:

  1. Sardinky společně se 4 lžícemi vody rozmixujeme. (Tip: Pokud máte doma ruční mixér, je vhodnější kvůli malému množství sardinek z jedné vaničky.).
  2. Všechny ingredience smícháme do jedné mísy a zpracujeme (Tip: Nepoužívejte robot, těsto ručně zpracujte vařečkou, lépe se z něj stane jednotná hmota.).
  3. Přidáme vodu, aby vznikla ideální konzistence pro vyložení těsta na vál a následnému zpracování na vále. (Tip: Ideálně přidejte ke 4 lžicím vody v sardinkách ještě 2 lžíce - celkově 6 lžic vody.).
  4. Těsto zpracujeme na vále a vyválíme na 1cm široký plát.
  5. Vykrájíme na tvary dle libosti. (Tip: Zvolte jednoduchý tvar, těsto se těžce vykrajuje.)
  6. Vykrájené tvary položíme na plech vyložený pečícím papírem a necháme 1 hodinu schnout.
  7. Předehřejeme troubu na 200°C a pečeme zhruba 20min. dozlatova.
  8. Hotové sušenky potřeme vajíčkem a necháme vychladnout.
  9. Úplně vychladlé sušenky můžeme podávat nebo uchovat v lednici po dobu 2-3 týdnů.





Tip: Pokud na stromeček věšíte sladkosti, sušené pomeranče, skořici,..., pověste je tak vysoko, aby na ně váš pejsek nedosáhl. Vyhnete se tak nepříjemnostem s potravinami, které jsou pro psy toxické, jako např. čokoláda.

Vyvarujte se:
Štědrovečerní večeře - Nutnost nabídnout pejskovi něco z vašeho stolu není zrovna nejlepší nápad. Řízky (ať už z kapra, kuřete,...) jsou nejen solené, ale obsahují i různé druhy koření na maso, jsou smažené, tedy věci, které by se k pejskovi vůbec dostat neměly.
Cukroví- Naše, lidské cukroví obsahuje nejen velké množství cukru, ale mnohé druhy i čokoládu, která by se k pejskům vůbec neměla dostat. Raději svému pejskovi nabídněte speciální cukroví podle vyvážených a zdravých receptů.
Ovoce- Někteří lidé mají na Vánočním stole i ovocnou mísu, další věc, které by se měli pejsci vyvarovat.Ovoce není sice takové lákadlo, jako třeba cukroví, ale i tak je lepší mísu si ohlídat. Ano, jablka, hrušky, pomeranče a banány pro pejsky nepředstavují žádné nebezpečí ( a jsou zdravé), ale hroznové víno pro pejsky není dobrý nápad, je toxické. Toxické jsou také ořechy, které by se k pejskům dostat neměly.

Medové kuličky s mrkví - Vánoční cukroví
S tímto receptem už tak spokojená nejsem, no, ani polovina našeho psího osazenstva nebyla nadšená, ale nechci nikoho odradit. Ke kladům bych přidala, že tento recept je opravdu zdravý a jednoduchý, bohužel, těsto lepí, takže manipulace s ním...zápor. Tento recept bych doporučila jen pejskům, kteří mají rádi zeleninu, jo, těmhle přijdete na chuť! :-) Ale i mojí Bettce chutnal..
  Budeme potřebovat:
  • 50g nastrouhané mrkve
  • 50g nadrobno nakrájené brokolice (pokud nemá váš pejsek rád brokolici, nahraďte stejným množstvím mrkve.
  • 3 lžíce oleje
  • 1 lžíce medu
  • 2-3 lžíce tvarohu (Já nahradila bílým jogurtem Activia)
  • Polohrubá mouka (Dle hutnosti těsta)
  Postup:
  1. Smícháme všechny ingredience (až na polohrubou mouku) v míse.
  2. Přidáme tolik mouky, aby nám vzniklo těsto ideální pro tvarování kuliček. (Tip: Tentokrát použijte robot, ingredience se lépe smíchají.)
  3. Hotové těsto přikryjte potravinářskou folií a nechejte 30min. odpočívat v chladničce.
  4. Vytvarujte kuličky.
  5. Troubu předehřejte na 200°C a nechejte péct, dokud nebudou kuličky hotové (záleží na jejich velikosti). (Zda jsou kuličky hotové ověříte nejlépe tak, že jednu kuličku vyndáte z trouby a rozpůlíte, ihned poznáte, jestli je upečená.)
  6. Kuličky vytáhneme z trouby a potřeme vajíčkem.
  7. Hotové a vychladlé kuličky můžeme podávat, nebo uchovat v chladničce klidně i měsíc.

Tip: Štědrovečerní večeři pro pejska není nutné nějakým způsobem hrotit, nakrmte tak, jak jste zvyklí, ale pokud to bude možné, nakrmte pejska před vaší večeří, přeci jenom štědrovečerní menu obsahuje tolik vůní, které jsou nemálo lákavější, než ty obvyklé. S plným žaludkem už pejsek alespoň nebude tolik závidět...


pátek 18. prosince 2015

Objednání VP

Jak objednat VP krok za krokem

VP, neboli výkonnostní průkaz nezbytně potřebujete ke startu na jakémkoli oficiálním závodu v ČR i zahraničí. VP je malá knížečka, kde rozhodčí zapisuje výsledky jednotlivého závodu

Navštivte stránky klubu agility České Republiky (KAČR)

Vyhledejte článek o VP a přečtěte, článek sám je stručný a pochopitelný.



 Přejděte na web kacr.info 



Registrujte se na serveru (dle uvedených dat vás bude kontaktovat pořadatel!)

Po úspěšné registraci se přihlašte, ihned vám vyskočí políčko "žádost o průkaz".

Vyplňte formulář 

Začněte kolonkou "psovod". Napište své jméno a rozklikněte nabízený odkaz. Pokud se jméno s někým shoduje, přidejte ke jménu náhodné písmeno a pokračujte, momentálně na znění jména nezáleží.

Vyplňte vaše informace

Přesuňte se ke kolonce "pes" a pokračujte stejně jako se sebou. 

Dokončete formulář a odešlete.
Nyní si opět otevřete web KAČR a odešlete platbu na účet uvedený v článku "Výkonnostní průkaz". (Na začátku článku). VP k vám dorazí přibližně za 30 dní - objednávejte s předstihem!! Pokud nejste členem KAČR (členem se stáváte jen tehdy, odešlete-li speciální přihlášku a poplatek za členství), VP vás bude stát 100kč.



Péče o psího seniora

Péče o starého pejska


Na začátek bych se zaměřila na problematiku, zda se vůbec péče o psího seniora nějak zásadně liší od klasické péče, kterou poctivý majitel každého spokojeného pejska provádí každý den. Ať už jde o ty samozřejmosti, které dělají zodpovědní majitelé denně (a automaticky), jako je třeba venčení, stříhání drápů, péče o srst, krmení či návštěvy veterináře nebo o přípravu psích sportovců na vrcholový výkon, ono je to nakonec vše jedno, protože každá péče, kterou psovi dávám je zaměřena na jeho spokojenost, zdraví,....V důsledku se tedy péče o psího seniora opravdu liší.



Krmení

  • Tady nějaká drastická změna nenastává, avšak já krmení přizpůsobuji tak, aby bylo i staršímu pejskovi pohodlné.
  • Nechuť k jídlu- U starších pejsků častější, doporučuji pejskovi obzvláštnit krmení o zeleninu (mrkev, okurka, čínské zelí,...) či syrové ovoce (jablka, hrušky, jahody, mohou být i mandarinky či pomeranče). Vhodné je k suchému krmivu přidávat i syrové (nebojte se nemocí, psí organismus je pro trávení syrového masa uzpůsoben) či vařené maso (uvařit můžete i srdíčka, žaludky, krky). Pro kvalitnější srst doporučuji do krmení zamíchat lososový olej (ve výborné kvalitě vyrábí např. firma Brit)nebo syrové vejce s trochou tvarohu. Sladit můžete medem (med naberete na špičku lžíce a vmícháte do krmiva).
  • Problémy se zuby- Pokud má psí senior problémy se zuby, nemusí nutně ztratit chuť k jídlu, bolest můžeme rozpoznat i při přílišné hltavosti (pejsek se chce vyhnout skousnutí tvrdé stravy). Doporučuji suchou stravu zalít nejlépe teplou vodou 10-15 minut před podáváním, granule změknou a stanou se objemnějšími - pejsek přestává hltat.
  • Doplňky stravy- Já používám kloubní výživu značky Fitmin ve formě prášku, který přidávám jednou denně do krmení, výsledky jsou uspokojivé, fenka má mnohem větší chuť běhat, skákat a obecně se pohybovat. Abych předcházela více zmíněným problémům se zuby, já svojí seniorce čistím zuby pastou a podávám vitamíny od Alavis.

  • Pohyb- Pohyb není příliš nutné omezovat, avšak v zimě se bude hodit funkční obleček a omezit procházky po posolených cestách. Preventivně tlapky vyživujte, např. Indulonou.

Na další článek se můžete těšit už v neděli, tentokrát na téma "Psí Vánoce".