Péče o starého pejska
Na začátek bych se zaměřila na problematiku, zda se vůbec péče o psího seniora nějak zásadně liší od klasické péče, kterou poctivý majitel každého spokojeného pejska provádí každý den. Ať už jde o ty samozřejmosti, které dělají zodpovědní majitelé denně (a automaticky), jako je třeba venčení, stříhání drápů, péče o srst, krmení či návštěvy veterináře nebo o přípravu psích sportovců na vrcholový výkon, ono je to nakonec vše jedno, protože každá péče, kterou psovi dávám je zaměřena na jeho spokojenost, zdraví,....V důsledku se tedy péče o psího seniora opravdu liší.
Krmení
- Tady nějaká drastická změna nenastává, avšak já krmení přizpůsobuji tak, aby bylo i staršímu pejskovi pohodlné.
- Nechuť k jídlu- U starších pejsků častější, doporučuji pejskovi obzvláštnit krmení o zeleninu (mrkev, okurka, čínské zelí,...) či syrové ovoce (jablka, hrušky, jahody, mohou být i mandarinky či pomeranče). Vhodné je k suchému krmivu přidávat i syrové (nebojte se nemocí, psí organismus je pro trávení syrového masa uzpůsoben) či vařené maso (uvařit můžete i srdíčka, žaludky, krky). Pro kvalitnější srst doporučuji do krmení zamíchat lososový olej (ve výborné kvalitě vyrábí např. firma Brit)nebo syrové vejce s trochou tvarohu. Sladit můžete medem (med naberete na špičku lžíce a vmícháte do krmiva).
- Problémy se zuby- Pokud má psí senior problémy se zuby, nemusí nutně ztratit chuť k jídlu, bolest můžeme rozpoznat i při přílišné hltavosti (pejsek se chce vyhnout skousnutí tvrdé stravy). Doporučuji suchou stravu zalít nejlépe teplou vodou 10-15 minut před podáváním, granule změknou a stanou se objemnějšími - pejsek přestává hltat.
- Doplňky stravy- Já používám kloubní výživu značky Fitmin ve formě prášku, který přidávám jednou denně do krmení, výsledky jsou uspokojivé, fenka má mnohem větší chuť běhat, skákat a obecně se pohybovat. Abych předcházela více zmíněným problémům se zuby, já svojí seniorce čistím zuby pastou a podávám vitamíny od Alavis.
- Pohyb- Pohyb není příliš nutné omezovat, avšak v zimě se bude hodit funkční obleček a omezit procházky po posolených cestách. Preventivně tlapky vyživujte, např. Indulonou.
Na další článek se můžete těšit už v neděli, tentokrát na téma "Psí Vánoce".
Žádné komentáře:
Okomentovat